UBER için kanun tasarısı hazırlandı

UBER için kanun tasarısı hazırlandı

Son dönemde UBER'in "yetkisiz yolcu taşımacılığı" yaptığı, ve bu tartışmaların ardından bu konuda bazı "darp" haberlerinin gündeme geldiği son günlerde, İçişleri Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

12 Mart 2018 - 16:50

Tasarıyla 'izin belgesindeki çalışma alını dışarısında' seyahat taşımacılığı yapanlara karşı yaptırımlar artırılacak. Plan yasalaştığında bu çeşit araçlar trafikten men edilebilecek. Tartışmaların kaynağında UBER uygulamasındaki otomobillerin mevzuata ters olarak D2 belgesi ile sarı taksi benzeri seyahat taşımacılığı yaptığı iddiası var. Bakanlık kayıtlarına yönelik 2017'de otorite belgesi dışarısında (korsan ve UBER dahil olmak üzere) seyahat taşımacılığı yapan 4 bin 136, 2018 ocakta ayı içinde 811 ve şubat ayı içinde da 1.100 araca yönetimsel cezası kesildi. Ne var ki araç sahipleri ile sürücülerin çeşitli olması amacıyla, Anayasa Mahkemesi'nin emsal hükümleri icabı, bu stil otorite dışı taşımacılık yapan araçlar trafikten men edilemiyordu.

Yetkililer ve konunun tarafları, bu vaziyetin korsan ya da yetkisiz seyahat taşımacılığıyla mücadeledeki en basit meselelerden biri meydana geldiğini, yönetimsel ücret cezası uygulansa dahi Otomobilin yollarda faaliyetlerine aynı ritimde devam ettiğini ve çoğunlukla yönetimsel ücret cezalarının ödenmediği değerlendirmesinde yer aldı. UBER benzeri firmaların, ücret cezalarını kendilerinin ödediği, bununla birlikte problemin hukuki olarak karmaşıklığı nedeni ile yönetimsel ücret cezalarının bazen iptal edildiği belirtildi.

Tasarı yasalaştığında müsaade dokümanında anlatılan meydan dışarısında çalışma gösterenler amaçlı (UBER de bu kapsamda değerlendiriliyor) yapılacak yönetimsel ücret cezasına ilave olarak Otomobilin işleteni ya da sahibi, aracının yetkisiz seyahat taşımacılığında kullanılmaması amaçlı önlem almak ve denetimini yapmakla mükellef kılınacak. Otomobil kullanıcısının, Otomobilin sahibi olup olmadığına bakılmaksızın otomobillerin 30 zaman müddetle trafikten men edilmesi sağlanacak.

Sorunun çözümü amaçlı Güven Evrensel Müdürlüğü, Eriştirme Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yerel İdareler Evrensel Müdürlüğü, İstanbul, Ankara, İzmir Megakent Belediyeleri, İl Güven Müdürlükleri temsilcileri ve Ülkemiz Sürücüler ve Otomobilciler Federasyonu temsilcilerinin katılımıyla toplantılar inşa edildi. Bu toplantılar nihayetinde 'yetkisiz seyahat taşımacılığı' ile etkili uğraş amaçlı 2918 sayılabilir Karayolları Trafik Yasayi Ilave 2/3 maddesiyle alakalı legal aranjman gereksinimi meydana geldiği açıklandı. Bunun üst kısmına İçişleri Bakanlığı kanun planı hazırladı.

Bu haber 218 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!
24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!
Cumhurbaşkanı'ndan TRT kararı
Cumhurbaşkanı'ndan TRT kararı