Piyango o ilimize vudu, Altın için geliyorla!

Piyango o ilimize vudu, Altın için geliyorla!

Kanadalı Centerra Gold firması, Kayseri`nin Develi ilçesinde altın çıkarmak için 210 milyon dolarlık yatırım yapma kararı aldı.

07 Mart 2018 - 12:50


Toronto Borsası'nda işlem gören ve 2 milyar dolarlık senelik ciroya haiz Centerra Gold, Türkiye'de bir süreden beri geçindiren araştırma ve incelemelerin arkasından yatırım yapma kararı aldı.

Toronto'da bugün sona eren ve dünya madenciliğinin en büyük organizasyonlarından biri olarak vasıflandırılan PDAC 2018'de, muhabirine açıklamalarda bulunan Centerra Gold Yatırımcı İlişkilerinden görevli Başkan yardımcısı John Pearson, Türkiye'nin madencilik açısından muhteşem bir ülke olduğunu söylemiş oldu.

Türkiye'de kaydettikleri yeni gelişmelerden coşku duyduklarını ifade eden Pearson, ''Yeni projemizin imar ve inşaatı için sabırsızlanıyoruz. Türkiye, yeni maden tesisi oluşturmak için muhteşem bir ülke. Türkiye'nin her gün ilerleyen bir maden sektörü var. Türkiye'de işlerimizi genişletip büyütmek istiyoruz'' dedi.

Türkiye'deki araştırma ve keşif çalışmaları süresince devlet yetkilileri ve mahalli halkla son derece sağlıklı ilişki kurma fırsatı bulduklarını anlatan John Pearson, şunları söylemiş oldu:

''Türkiye'nin madencilik ve keşiflere karşı derin bir bakış açısı bulunduğunu gördük. şirket olarak 2009-2010'da bir bulgu alanına dahil olduk ve bu da Öksüt Projesi'ne ve maden yataklarının keşfine yol açtı. Bu sırada ülke ve ekonomisi hakkında öğrendiklerimiz bizi Türkiye'de Öksüt Projesi için 210 milyon dolarlık bir yatırım yapma mevzusunda karar alma noktasına getirdi. Türkiye yatırıma meyilli, perspektifi olan bir ülke. Halihazırda yürürlükte olan madencilik yasaları, firmalara kârlı bir iş imkanı sunuyor. Türkiye'ye daha çok yatırım yapmayı ve yeni maden yatakları bulmayı istiyoruz.''

"210 MİLYON DOLARLIK KREDİ İŞLEMİ TAMAMLANDI"

Centerra Gold'un, Türkiye'deki faaliyetleri için kurduğu Öksüt Madencilik A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Alper Sezener de son 4 senedir yürütülen çalışmaların, alınan yatırım kararı ile meyvesini verdiğini söylemiş oldu. Sezener, ''210 milyon dolarlık yatırım için, uluslararası banka kredileri ve izin işlemleri tamamlandı. Nisan ayı içinde inşaata başlayıp, madene ulaşım yollarını tamamlamayı planlıyoruz. Bunun ardından 22 ay içinde ilk altını çıkarıp operasyona başlamayı öngörüyoruz'' diye konuştu.

Önceliklerinin işçi ve iş yeri güvenliği olduğunu kaydeden Sezener, ''Dünyada üstün standartlarda en iyi teknoloji her neyse o kullanılacak. Önceliğimiz insan ve çevre. İnsansız ve çevresiz bir dünyanın zaten bir anlamı olmaz. Her insanın, işini yaptıktan sonra evine sağlıklı bir halde dönebilmesi ilkemiz'' dedi.

"MİLLİ MADEN PROJESİ'NİN BİR PARÇASI"

Yatırımı ulusal Maden Projesi'nin bir parçası olarak gördüklerini belirten Sezener, "Ülkemizin ulusal madenciliğinin, yabancı yatırımcıların yardımı ile daha da ileri gdolayılebileceğini düşünüyoruz. Yabancı yatırımcıların, madenciliğimize getireceği yüksek standartların, madenciliğimize yeni ufuklar açacağına da inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü verilerine gore, Türkiye'de halen Kanada menşeli 17 firmanın, arama, üretme yada ortaklıklar şeklinde madencilik yatırımı mevcut.1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de maden arama ve çıkarma yatırımlarına giren Kanadalı firmalar, altın ve bakır üretiminde yoğunlaşmış durumda.

Bu haber 3092 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Husilerden Suudi Arabistan'ın Cazan kentine balistik füze  saldırısı
Husilerden Suudi Arabistan'ın Cazan kentine balistik füze...
Son dakika: ABD karıştı! Eski yardımcısından Trump hakkında şoke eden iddia...
Son dakika: ABD karıştı! Eski yardımcısından Trump hakkında...