Eşek arısı teröristlerin kâbusu olmaya devam ediyor

Eşek arısı teröristlerin kâbusu olmaya devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör operasyonlarında kullandığı “Eşek arısı” drone, dedektör köpekler ve helikopter droneler teröristlerin kabusu haline geldi. Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha (METİ) timleri, “Eşek arısı” ve dedektör köpek...

11 Mart 2018 - 15:20

Terör örgütü PKK, enbaşta menfez ve sokak kenarları olmak üzere farklı bölgelere yerleştirerek, güvenlik güçlerinin geçişi esnasında patlattığı el imalatı patlayıcılarla çoğalış hain amacına ulaşamıyor. TSK'nın, pkk operasyonlarında az bir zaman öncesinde kullanmaya başladığı, yeryüzünde sayılabilir asker aracılığıyla kullanılan ve "Black hornet" ismi verilen "Eşek arısı"drone, dedektör köpekler ve helikopter drone'lar ile beraber teröristlerin kabusu haline geldi.

METİ timleri, üstünde kamerası yer alan ve suskun bir biçimde uçan "Eşek arısı"ve dedektör köpeklerle buldukları el imalatı patlayıcıları, helikopter drone'a taktıkları aparatla üzerlerine fünye bırakarak, yaklaşmadan imha etmekte. Bu sayede mümkün can kayıplarının önüne geçilirken, teröristlerin hain tasarıları da bozuluyor.

TUZAKLARI BOZUYOR

Öte taraftan, Şırnak'ın Beytüşşebap kazasında, bilhassa Kato Dağı kısmında teröristlerin tuzaklarını birer birer bozan 8'inci Jandarma Komando Alay Komutanlığına ilişkili METİ timi, alanda yaptıkları bulma tarama faaliyeti esnasında, "Eşek arısı"ve dedektör köpek yardımıyla menfeze tuzaklanmış el imalatı patlayıcı buldu. Etrafta kapsamlı güvenlik önlemleri alan ve teknolojinin bütün imkanlarından yararlanan tim, "Eşek arısı"ile patlayıcıyı inceledikten ardından, kaldırdıkları helikopter dronasıl alanda gözetleme inşa etti. Tim, daha ardından ise, drone'a kendilerinin geliştirdiği bakır bir aparat taktı. Aparata fünye asan tim, bunu patlayıcının üst kısmına yerleştirdikten ardından uzaktan patlatarak imha etti.

Bu haber 175 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!
24 Haziran seçimlerine 10 gün kaldı!
Cumhurbaşkanı'ndan TRT kararı
Cumhurbaşkanı'ndan TRT kararı