UBER adlı taksicilik uygulaması resmen yasaklandı

UBER adlı taksicilik uygulaması resmen yasaklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, taksicilerden gelen yoğun tepki üzerine Uber’e Türkiye genelinde korsan taksi cezası kesilmesi hakkında talimat gönderdi!

27 Aralık 2016 - 19:21

Dünya genelinde son yılların en başarılı girişimi olarak kabul edilen Uber, birçok ülkede yaşadığı sorunu şimdi de Türkiye’de yaşıyor. Özellikle taksiciler tarafından fazlasıyla tepki alan Uber, bu yoğun tepkilerden sonra geçtiğimiz günlerce ceza-i işleme tabii olmuştu.

Şimdi ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nden tüm Türkiye’deki Emniyet Müdürlüklerine gönderilen talimata göre Uber artık resmen ‘Korsan Taksi’ olarak kabul edilecek ve gerekli ceza görüldüğünde verilecek. Emniyet ile Uber arasında yaşanan araç bağlama, ceza-i işlem vb çekişmelerin ardından resmen Uber yasaklanmış oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 12 Aralık’ta gönderdiği ve Anayasa Mahkemesi’nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararını esas alan talimata göre, ceza, kullandığı aracın sahibi olmayan Uber sürücülerini kapsıyor olacak. Bu sürücülere trafikte yakalanmaları durumunda, ilk seferde 2.532 TL; ikinci seferde ise 4.022 TL ceza kesilecek. Ancak, eğer Uber sürücüsü aynı zamanda aracın da sahibi ise bu ceza kesilmeyecek olsa da farklı bir yöntem olarak Uber aracına 60 gün boyunca trafikten men verileceği belirtiliyor. Tıpkı geçtiğimiz gün olduğu gibi Uber ile ücretli şekilde kullanan yolculara ise 281TL ceza kesilmeye devam edeceği bilgisi paylaşılmakta.

OLEV ve YOLO’da sıkıntı yok

Uber’in net bir şekilde rakibi olan OLEV ve YOLO girişimleri ise aslen Türk girişimler olması sebebiyle sorun yaşamıyorlar. Çünkü ofisleri ve vergilendirme dahil tüm yasal işlemleri yapılmış olan OLEV ve YOLO, Uber’in yurt dışı firması olması sebebiyle yaşadığı bu sorunlar neticesinde daha da popülerleşecek gibi. Son olarak BiTaksi girişimi de Uber’e alternatif olmaya devam ederek, taksicilerin de desteğiyle daha fazla güç kazanacağını düşünebiliriz.

Bu haber 197 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • rüstem sari
    4 ay önce
    ben bir taksiciyim gavur programı yerine türk programlarını destekliyorum. uberde iyidi hoştu ama biraz gavur gibiydi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kim Jong-un’un ‘ölüm kampları’!
İşte Kim Jong-un’un ‘ölüm kampları’!
DEAŞ karşıtı koalisyon 396 sivili katletti!
DEAŞ karşıtı koalisyon 396 sivili katletti!